Güvenli Internet Günü Ne Demek?

Güvenli İnternet Günü (GİG)*, ortaya çıkan çevrimiçi sorunlara ilişkin farkındalığı artırmak, İnternet’i çocuklar ve gençler için daha güvenli ve daha iyi bir yer haline getirmek için her yıl kutlanmaktadır. Güvenli İnternet Günü’nün 19’uncusu, bu yıl 8 Şubat 2022 Salı günü gerçekleştirilecektir.

2022 guvenli internet gunu ne zaman?

Ülkemizde de, 2010 yılından itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinesinde düzenlenmekte olan Güvenli İnternet Günü etkinlikleri bu yıl tüm dünya ile birlikte 8 Şubat 2022 tarihinde kutlanmıştır.

E guvenlik gunu ne zaman?

Güvenli İnternet Günü, INSAFE (European Safer Internet Network) ağı tarafından 2004 yılından itibaren düzenlenmektedir.

Güvenli internet kullanımı ne demek?

Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir. Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar. Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerine ayrı ayrı seçimle erişim imkânı sunar.

Güvenli internet kullanımı için ne yapmalıyım?

Güvenli Internet Kullanımı İçin Neler Yapılmalı?

 1. Antivirüs Programı Kullanmak.
 2. Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak.
 3. Bağlantı Cihazlarının Güvenliğini Sağlamak.
 4. Doğru Uzunlukta ve Karmaşık Şifreler Kullanmak.
 5. Güncel Yazılım Kullanmak.
 6. E-posta Güvenliğini Sağlamak.
 7. İndirme Güvenliğini Sağlamak.
 8. Güvenlik Duvarı Kullanmak.
You might be interested:  Huawei De Internet Nasıl Paylaşılır?

Güvenli internet ne zaman başladı?

Güvenli İnternet Hizmeti 22 Kasım 2011 tarihinde başladı ve abone sayısı artarak devam etmektedir. Güvenli İnternet Hizmeti, altyapısı erişim sağlayıcılar tarafından oluşturulan ÜCRETSİZ, TALEBE BAĞLI, ALTERNATİF bir İnternet erişim hizmetidir.

eTwinning günü ne zaman 2022?

Description: Etkinlikte eTwinning günü ile ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

Özel güvenlik haftası ne zaman 2021?

26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası

E güvenlik ne demek?

e-güvenlik çevrimiçi ortamda güvende kalma ve çocukların internet kullanımının getirdiği çeşitli siber sorunlardan korunması için alınan önlemleri sağlamayı ifade eder. E-Güvenlik ifadesi aynı zamanda ‘internet güvenliği’, ‘çevrimiçi güvenlik’ veya ‘web güvenliği’ olarak da adlandırılabilir.

İnternet haftası ne zaman?

Türkiye İnterneti 12 Nisan’da 21. yılını doldurmuş olacak. Türkiye İnternet Kamuoyunu, 7-20 Nisan’da gerçekleşecek 17. İnternet Haftasını bir şenlik havasında tüm ülkede internetin 21 yaşını kutlamaya çağırıyoruz.

Güvenli internet neleri engelliyor?

Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engellemektedir. Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar. Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

Güvenli internet kullanımı neden önemlidir?

Güvenli internet ortamı hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça önemli bir konu. Güvenli olmayan bir internet ortamında yapacağınız her türlü işlem ve verileriniz izinsiz kopyalanabilir ya da çalınabilir. Bu sebeple özellikle kişisel verileriniz için güvenli bir internet ortamını tercih etmelisiniz.

Güvenli internet aile profili nedir?

Aile Profili: Aile Profili ‘siyah liste’ yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir. Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.

You might be interested:  Windows 7 Ye Nasıl Dönebilirim?

İnternet ne kadar güvenli?

İnternet maalesef tam anlamıyla güvenli bir yer değildir. Kimlik bilgilerini başka sitelere yönlendirme, dolandırıcılık, şifre avcılığı, dolandırıcılık, kredi kartı bilgilerinin çalınması gibi birçok güvenlik sorunu herkesin her an başına gelebilecek sorunlardır.

İnternet kullanıcılarının kaçınması gereken durumlar nelerdir?

İnternetin Riskleri ve Zararları

 • Yanlış ve/veya Zararlı Bilgiye Erişim;
 • Siber Zorbalık,
 • Sanal Dolandırıcılık,
 • Kişisel Bilgilerin Paylaşımı ve Kimlik Hırsızlığı (identity theft),
 • Zararlı Yazılımlar,
 • Oltalama (phishing),
 • Pornografi /Çocuk İstismarı/ Fuhuş,
 • Yasadışı Kumar.
 • Güvenli internet nasıl devre dışı bırakılır?

  Güvenli Internet Servisini iptal etmek için ‘GUVENLI IPTAL’ yazıp 2500’e SMS gönderebilirsiniz.

  E güvenlik ne demek?

  e-güvenlik çevrimiçi ortamda güvende kalma ve çocukların internet kullanımının getirdiği çeşitli siber sorunlardan korunması için alınan önlemleri sağlamayı ifade eder. E-Güvenlik ifadesi aynı zamanda ‘internet güvenliği’, ‘çevrimiçi güvenlik’ veya ‘web güvenliği’ olarak da adlandırılabilir.

  Insafe kaç ulusal bilinçlendirme merkezinden oluşur?

  Insafe 31 ulusal bilinçlendirme merkezinden oluşan, bir Avrupa ağı olan (AB üyesi ülkelerin 27’sinde, ayrıca İzlanda, Norveç, Rusya ve Sırbistan).

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.