Dizüstü Bilgisayar Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın en bilinen ve yaygın yolları şunlardır: Dizüstü bilgisayarı her zaman fişli tutmamak. Ekran parlaklığını en aza indirme Gereksiz programları kapatmak Kullanılmadığında Wi-Fi’yi kapatmak. Ekran Parlaklığını Ayarlayın Bilindiği gibi, LCD ekran dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü için en büyük tehdittir.
İşte size pil ömrünü uzatmanın en pratik 15 yolu:

 1. Sık şarj etmeyin.
 2. Pili boş ya da dolu bırakmayın.
 3. 3. Ömrü biten pili kullanmayın.
 4. Pili yeniden kalibre edin.
 5. Bir güç planı seçin.
 6. 6. Ekran parlaklığını azaltın.
 7. 7. Laptopa bağlı cihazları çıkarın.
 8. 8. Kullanmadığınız özellikleri kapatın.

Dizüstü bilgisayar pil ömrü ne kadardır?

Bir dizüstü bilgisayarın ortalama pil süresi iki sene gibi bir süredir. Bilgisayarınızın pilini doğru bir biçimde kullandığınızda daha uzun süre kullanma süreleri yakalayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın bataryası ölmüş ise yeni bir batarya satın almalısınız.

Laptop pilinin bittiği nasıl anlaşılır?

+ tuş kombinasyonunu kullanarak ‘Çalıştır’ penceresini açın ve ‘cmd’ yazarak komut satırına erişin. Açılan komut satırı penceresine „powercfg /batteryreport’ yazıp Enter’a bastığınızda, sistem pilin kullanımıyla ilgili detaylı bir HTML dokümanı oluşturacak.

You might be interested:  Pc Ye Whatsapp Nasıl Yüklenir?

Pil ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?

Android cihazınızın pilinden en uzun süre yararlanma

 1. Ekranınızı daha kısa sürede kapanacak şekilde ayarlayın.
 2. Ekran parlaklığını azaltın.
 3. Parlaklığı otomatik olarak değişecek şekilde ayarlayın.
 4. Klavye seslerini veya titreşimlerini kapatın.
 5. Yüksek düzeyde pil kullanımına sahip uygulamaları kısıtlayın.

Laptop şarjda mı pilde mi?

Laptopu fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez, bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%’e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatılmıştır. Ancak kapalı konumda daha uzun ömürlü kullanım için bilgisayarınızı şarjda bırakmamanızı öneriyoruz.

Bilgisayar pil ömrü ne kadar olmalı?

Son Güncelleme : 2020/12/09. Kullanılan pilin kapasitesi, lityum iyonların kimyasal özellikleri nedeniyle zamanla azalacaktır. Bu durum oldukça normaldir. Lityum iyon pilin ömrü yaklaşık 300 ile 500 şarj döngüsü arasındadır.

Laptop pili neden ölür?

Laptop pilleri, sonsuz bir ömre sahip değiller; iki-üç sene, en fazla dört sene içinde ömürlerini tüketiyorlar. Bilgisayar yazılımlarının zamanla yavaşlaması veya bir telefonun zamanla çizilmesi gibi piller de zamanla deformasyona uğrar ve kullanılmaz hale gelir.

PC pil ömrü nasıl öğrenilir?

Windows Dosya Gezgini’ni açın ve C sürücüsüne erişin. Burada, HTML dosyası olarak kaydedilen pil ömrü raporunu bulmalısınız. Dosyayı tercih edilen web tarayıcınızda açmak için çift tıklatın. Rapor, dizüstü bilgisayarınızın pilinin durumunu, ne kadar iyi gittiğini ve ne kadar sürebileceğini özetleyecektir.

Laptop pili biterse ne olur?

Dizüstü bilgisayarınızın pilini çıkarın ve ağzı kapanabilen bir derin dondurucu torbasına yerleştirip 12 saat derin dondurucuda bırakın. 12 saat boyunca derin dondurucuda kalan pilin normal sıcaklığa gelmesini bekleyin. Kuru bir bezle kurulayın. Pili tekrar şarj edin ve pil tam dolduğunda şarjdan çıkarın.

Laptop batarya ne zaman şarj edilmeli?

Uzmanlar, dizüstü bilgisayarların bataryasını verimli kullanmak için pil takılı ve bilgisayar kapalıyken 12 saat şarj edilmesini öneriyor. Bataryanın ömrünü azaltan unsurlar, bilgisayarın diğer donanımlarında da problemlere yol açıyor.

You might be interested:  12 Mbit Internet Nasıl?

Bir telefonun ömrü nasıl uzatılır?

Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en çarpıcı 5

 1. Gereksiz uygulama kurmayın. Telefonunuzdaki mobil uygulamalar ücretsiz değil.
 2. 2. Ekran parlaklığını azaltın. Telefonda en çok pil tüketen parça cihazın ekranıdır.
 3. 3. Titreşimi kapatın.
 4. Senkronizasyonu (eşitleme) kapatın.
 5. GPS ve interneti kesin.

Batarya ömrü nasıl biter?

Akıllı telefonlardaki bataryalar ne kadar çok şarj edilirse o kadar çok aşınır. Yüzde 0’dan yüzde 100’e şarj etmek batarya ömründen bir döngü eksiltirken, yüzde 0’dan yüzde 80’e şarj etmek bunun çeyreğini eksiltir. Yüzde 80 sizin için yeterli değilse en azından yüzde 90’ı geçirmeyin.

Telefon bataryası nasıl uzun ömürlü olur?

Güç Tasarruflu Modda Kullanmak Batarya Ömrünü Uzatır

Akıllı telefonunuzu çoğunlukla güç tasarrufu modunda kullanırsanız bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Daha uzun ömürlü bir batarya da aslında daha uzun ömürlü bir cep telefonu anlamına geliyor.

Laptop pil performansı etkiler mi?

Evet bataryada iken performans bayağı değişiyor. Belirttiğiniz üzere ölü batarya daha çok etkiler.

Laptop şarj kullanımı nasıl olmalı?

Batarya notebooka bağlı ve notebook kapalı vaziyette iken cihazı yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Notebooku çalıştırdığınızda bataryanın %100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Bataryayı %5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar %100 oluncaya kadar şarj ediniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrar ediniz.

Laptop bataryaları neden bozulur?

Pilin deforme olması için kaç sefer şarj/deşarj olduğu önemlidir. Hatta pillerde belirli bir sınıra kadar şarj etme hakkınız vardır. O sınırdan sonra pil kendini şarj etmeye kapatır. Bunun sebebi, pillerin belirli sayıda şarj olup boşaltılmasından sonra deforme olması ve patlama gibi ciddi sonuçlar doğurabilmesidir.

Laptop pili çıkarılmalı mı?

Bataryayı çıkarmamalısınız çünkü çıkardığınızda pilin ömrünü kısaltmış olursunuz. Yeni laptoplarda zaten şarj dolduğu zaman hala şarja takılıysa gücü direk prizden alıyor.

You might be interested:  Iphone Da Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Laptop batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Çözüm

 1. Görev çubuğundan OneKey Optimizer açın veya OneKey Optimizer arayın.
 2. Güç Tasarrufu öğesini seçin. Pil Koruması’na gidin, ardından Kalibre Et’i tıklayın.
 3. Uygun bir başlangıç zamanı seçin, ardından Tamam ‘ı tıklayın.

Laptop batarya tamir edilir mi?

“Laptop pil tamiri nasıl yapılır?” sorusunun cevabı da pil hücresinin değişimi, elektronik kontrol ünitesinin onarımı ile kalibrasyon ve balans ayarı gibi çözümler olur. Şarj tutmayan laptop batarya tamiri yapılmadan önce, sorunun kaynağının anlaşılması için cihaz belirli testlerden geçer.

Pil yüzdesi nasıl açılır Windows 10?

Pil simgesini görev çubuğuna eklemek için: Başlangıç > Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev Çubuğu’nu seçin ve ardından bildirim alanına kadar aşağı kaydırın. Görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin’i belirleyin ve ardından Güç iki durumlu düğmesini açın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.