Bilgisayar Önünde Nasıl Oturmalıyız?

Bilim adamlarına göre masabaşında ya da bilgisayar karşısında en doğru oturma şekli hafif geriye yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturmak. İş yerinde ya da evde zamanının büyük bölümünü oturarak geçirenlere bugüne kadar uzmanlar sırt ağrısı çekmemeleri için hep dik oturmalarını önerdi.

Bilgisayar kullanırken nasıl oturmalı?

Sandalyede dik pozisyonda oturmalısınız (Bu sandığınız aksine sizin daha çok rahat etmenizi sağlayacaktır) Kambur durmamalı, sandalyenin ucunda değil arkaya yaslanarak oturmalı, daha da iyisi sırtınıza bir destek koymalısınız. Klavye kullanırken dirseğiniz 90 derecelik bir açıda olmalı.

Monitör pozisyonu nasıl olmalı?

Ekran 60 santimden uzakta olmalı ve gözler tam karşıya baktığında ekran bu çizginin altında kalmalı. Yani ekran tam karşınızda değil göz hizasının 4-5 santim altında olmalı. Perdeler genelde kapalı olmalı, ışık direkt göze yansıyacak şekilde konumlanmamalıdır.

Nasıl oturmalı?

* Otururken mutlaka sandalyenin en arkasına doğru oturulmalı. Tabure gibi desteksiz bir yerde oturuluyorsa, en uçta kısa süreyle oturmak gerekli. Otururken “oturma kemiklerimizin” üzerine, bel boşluğu hissedecek şekilde, omuzlar arkada rahat olarak oturulmalı. * Masanın boyu 75-80 santim olmalı.

You might be interested:  Whatsapp Durumunda Müzik Nasıl Paylaşılır?

Bilgisayar başında nasıl oturmalıyız test?

NASIL OTURSAM? AFİŞİ

 • Dik oturmalıyız.
 • Kollar dirseklerden 90 derece kırılmalı.
 • Bilekler klavye kullanırken desteklenmeli.
 • Ekran göz hizasına gelmeli.
 • Ayaklar yerle temas etmeli, yer ile temas etmediği durumda ayaklar desteklenmeli.
 • Koltuk yüksekliği ayarlanabilir olmalı.
 • Ekrana yakından bakılmamalı (50 – 70 cm).
 • Bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz 10 madde?

  Bilgisayar Kullanımı ve Doğru Duruş

 • Bilgisayar masanız ve sandalyeniz uygun yükseklikte olmalı
 • Sandalyede dik pozisyonda oturmalısınız.
 • Kambur durmamalı, sandalyenin ucunda değil arkaya yaslanarak oturmalı, daha da iyisi sırtınıza bir destek koymalısınız.
 • Klavye kullanırken dirseğiniz 90 derecelik bir açıda olmalı.
 • Monitör hizası nasıl olmalı?

  Alan Hedge’e göre, gözleriniz monitör kasasının üst kenarından yaklaşık 5 ila 8 santim altındaki bir nokta ile aynı hizada olmalıdır. Ek olarak, Dr. Hedge, monitör merkezinin yatay göz çizginizin yaklaşık 17 ila 18 derece altında olması gerektiğini öneriyor.

  Monitörle çalışırken kaç cm?

  Ortalama olarak göz-ekran uzaklığı 50 cm olması yeterlidir. Sürekli monitöre bakıyorsanız, sık sık gözlerinizi dinlendirmeli ve görüş açısını gözlerinizi yormayacak şekilde ayarlamalısınız.

  Monitörle çalışırken uygun oturma pozisyonu nedir?

  Sırtınız mümkün olduğunca 100 ve 130 derece açı arasında bulunmalıdır, Kollarınızın vücuda yakın olmasını sağlamalısınız, Omuz ve boyun rahatlığına önem vermelisiniz, Gözleriniz boyun ve sırttan destek almadan rahat şekilde görebilmelidir.

  Sandalyede nasıl düzgün oturulur?

  Otururken bacakların konumuna dikkat edilmeli ve bacaklar kalça hizasında olmasına özen gösterilmelidir. Kesinlikle otururken bacak bacak üzerine atılmamalı. Eğer mümkünse ayakların altına bir basamak yerleştirilerek dik oturuş sağlanmalıdır. Sandalyede oturan kişi omurgasına yük bindirmemelidir.

  Nasıl doğru oturulur?

  Masa başında doğru oturuş kalçaların sandalyeye tam yaslanması, bel çukurunun doldurulması, ayakların tabandan yere tam basması, el ve dizlerdeki büyük açıların 90 derece olması, el bileğinin ise tamamen düz konumda konumlandırılması ve sırtın dik durması şeklinde olmalı.

  You might be interested:  Internet Şifresini Nasıl Görürüm?

  Çalışırken nasıl oturmalıyız?

  Koltuğunuz, ayaklarınızın tam olarak yere basmasına izin vermeli. Bacaklara giden kan akımının bozulmaması için bacakların pozisyonları sık sık değiştirilmelidir. Çalışma masasının yüksekliğiyle koltuğun yüksekliği uyumlu olmalı, diz ve dirsek eklemleri çalışırken dik açı yapacak şekilde yerleştirilmeli.

  Bilgisayar başında en fazla kaç saat durulmalı?

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi pedagogları, çocukların en fazla haftada 5 saati bilgisayar başında geçirmesinin uygun olduğunu belirterek, 8-10 saati geçen kullanımın bağımlılık tehlikesi taşıdığını söyledi. Uludağdinme ve araştırma gibi faydalı ve sağlıklı bir amaca hizmet etmektedir.

  Bilgisayar başında çalışırken ne sıklıkla mola verilir?

  Bilgisayar başında uzun süreli çalışanlar yorgunluklarını azaltmak ya da gidermek İçin egzersiz yapmalı, bir saat çalıştıktan sonra 10-15 dakika veya 2 saat çalıştıktan sonra 15-20 dakika mola vermelidir.

  Bilgisayar başında ne yapabilirim?

  1. Ürün İnceleme Sitesi. Birçok kişi, belirli ürünlerin incelendiği niş web sitelerini görmüştür.
  2. 2. Niş Web Sitesi.
  3. 3. Danışmanlık.
  4. Koçluk.
  5. Blog Yazarlığı
  6. Sanal Asistan Hizmetleri.
  7. 7. Muhasebe.
  8. 8. Defter Tutma.

  Monitörle çalışırken uygun oturma pozisyonu nedir?

  Sırtınız mümkün olduğunca 100 ve 130 derece açı arasında bulunmalıdır, Kollarınızın vücuda yakın olmasını sağlamalısınız, Omuz ve boyun rahatlığına önem vermelisiniz, Gözleriniz boyun ve sırttan destek almadan rahat şekilde görebilmelidir.

  Monitörle çalışırken ne gereklidir?

 • Monitör kullanıcıların tam olarak önünde durmalı, kullanıcı monitöre bakmak için başını çevirmeye gerek duymamalı.
 • Monitör, kullanıcıdan en az bir kol boyu (gözlerden 43 cm uzakta) olmalı.
 • Monitör parlak ışıktan uzak, pencereye doğru bir açıda, ışığı kesecek şekilde konumlandırılmalı.
 • Bilgisayar başında en fazla kaç saat durulmalı?

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi pedagogları, çocukların en fazla haftada 5 saati bilgisayar başında geçirmesinin uygun olduğunu belirterek, 8-10 saati geçen kullanımın bağımlılık tehlikesi taşıdığını söyledi. Uludağdinme ve araştırma gibi faydalı ve sağlıklı bir amaca hizmet etmektedir.

  You might be interested:  Ebanin Verdigi Internet Nasil Alinir?

  Nasıl doğru oturulur?

  Oturma yüksekliği kolların mümkün olduğu kadar az gergin ve yatay olması sağlanmalıdır. Baldırın iç yüzeyine gelen basıncı azaltmak için de ayakların zemine veya ayakaltlığına yeterince oturmasına dikkat edilmelidir. Dik oturma, omurgaya yaklaşık % 25 daha az yük binmesini sağlar ve birçok sırt problemini önler.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.