Bilgisayar Klavyesinde Virgül Nasıl Yapılır?

Klavyeden noktalı virgül (;) işaretini oluşturmak için kullanacağımız tuş kombinasyonu; ‘Shift’ tuşu ve ‘virgül’ tuşu ile yapılmaktadır. Klavyeden noktalı virgül (;) işareti: SHİFT + VİRGÜL (,) TUŞU

Laptop da virgül nasıl yapılır?

Bu tablo yapabilmek için ALT + 044 şeklinde virgül ascii kod ile yapılabilmektedir. Yani ALT tuşuna basılı tutarak klavye bulunan numarik tuşlarda 0,4,4 tuşlarını bastığınızda ve basılı tuttuğunuz ALT tuşunu bıraktığınızda virgül {, } işareti yapabilirsiniz.

Word’de noktalı virgül nasıl yapılır?

Noktalı virgül ascii kod 059 denk gelmektedir. Ascii kod klavyede ALT TUŞU+059 tuşlarına birlikte basılı tutarak birlikte tuşlama ile birlikte yapabilirsiniz. ALT tuşuna bir elinizle basınız ve diğer elinizle 059 numaraları tuşlayarak bıraktığınız da { ; } noktalı virgül simgesini klavyede yapabilirsiniz.

Klavyede üst virgül işareti nasıl yapılır?

Kesme işaretinin yazılışı ise (‘) şeklinde gösterilebilmektedir. Klavyede kesme işareti yapılması için (Shift + (Üst) 2 ) tuşuna aynı anda basılması gerekmektedir. Klavyede kesme işareti yapmak için 2 ve Shift tuşlarına basmak yeterli olacaktır.

You might be interested:  Netmaster Hangi Internet?

Virgül nasıl kullanılır?

Kullanım yerleri

 1. Sıralı cümleleri ayırmada kullanılır.
 2. Ara söz ve ara cümlelerin, başında ve sonunda kullanılır.
 3. Sayılarda, ondalık bölümü ayırmak için kullanılır.
 4. Tırnak işareti içine alınmamış alıntı cümlelerden sonra kullanılır.
 5. Ünlem sözcüklerinden sonra virgül kullanılabilir.

Bilgisayar da noktalama işaretleri nasıl yapılır?

Desteklenen tüm alanlarda bu işareti alt+3 tuş birleşimi ile yapabilirsiniz. Bu tuş birleşimindeki tuşların konumları önemlidir. Bilgisayar klavyesinde alt tuşu boşluk tuşunun sol tarafındaki alt olarak kullanılmalıdır.

Üst virgül adı nedir?

kesme işareti olarak da biliyoruz. kullanım yeri olarak harf veya harfleri düşmüş ya da kısalmış sözcüklerde kullanılır. n’olur, ne’n var? gibi kesme işareti ise bildiğimiz gibi, özel isimleri, sayıları vs. ayırırken kullanılır.

Noktalı virgül nasıl kullanılır?

Çoğunlukla kendi içinde virgülle ayrılmış grupları birbirinden ayırmak ve sıra cümleleri birbirinden ayırmak için; virgülden kuvvetli, noktadan zayıf bir duraksama işareti olarak kullanılır. Noktalı virgül kendinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır ve sonraki sözcükle arasına bir boşluk konur.

Iki nokta üst üste nasıl yapılır?

SHİFT ve nokta tuşlarına basıldığında ortaya iki nokta işareti çıkacaktır. Kişiler bilgisayar klavyelerindeki iki tuşu kullanarak istediği kadar iki nokta işaretini elde edebilir ve kullanabilir. İki nokta yapabilmek için klavyede SHİFT ve nokta tuşlarının aktif olarak çalışması gerekiyor.

Noktalama işaretleri nasıl kullanılır?

NOKTALAMA İŞARETLERİ

 1. Cümlenin sonuna konur:
 2. Bazı kısaltmaların sonuna konur:
 3. Sayılardan sonra sıra bildirmek için konur:
 4. Bir yazının maddelerini gösteren rakam veya harflerden sonra konur:
 5. Tarihlerin yazılışında gün, ay ve yılı gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur:

Üst 2 virgül nasıl yapılır?

Tırnak işareti için klavyede bir tuş bulunur. Ancak Shift+2+2 kombinasyonu ile de bu noktalama işareti kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için shift tuşuna basılı tutulurken arka arkaya 2 tuşuna iki kere basılması gerekir. Tırnak İşareti bu şekilde de yapılabilir.

You might be interested:  Bilgisayar Ayarları Nasıl Yapılır?

Üstten virgül nerelerde kullanılır?

Kesme işareti cümle içinde; – Özel isimleri diğer sözcüklerden ayırma, – Kısaltma, harf, sayı ve eklere gelen ekleri ayırma, – Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adlarına gelen ekleri ayırma görevinde kullanılır.

Klavyede ayraç nasıl yapılır?

Parantez İşareti Nasıl Yapılır? ()

Açık parantez işaretini yani ‘(‘ yapmak için shift’e basılır ve klavyenin üst kısmında bulunan 8 rakamına basılır. Kapalı parantez ‘)’ yapmak için shift tuşuna basıldıktan sonra yine klavyenin üst kısmında bulunan 9 rakamına tıklanır ve işaret oluşturulur.

Virgül nerelerde kullanılır ve örnekleri?

1. Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur:

 • Fırtınadan, soğuktan, karanlıktan ve biraz da korkudan sonra bu sıcak, aydınlık ve sevimli odanın havasında erir gibi oldum. (
 • Sessiz dereler, solgun ağaçlar, sarı güller.
 • Virgül ne için kullanılır örnek?

  Herhangi bir sözcüğün, kendisinden sonra gelen sözcüğü belirtmediğini, onun tamlayanı olmadığını göstererek anlam karışıklığını gidermek için kullanılır: Örnek: Hasan’ın, otomobilini park yerinden alması gerekir. Küçük, ağaçta sallanıyordu. 3. Cümlede ara söz ve ara cümleleri ayırmak için konur.

  Virgül ile cümle nasıl kurulur?

  Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur: Umduk, bekledik, düşündük. Tırnak içinde olmayan alıntı cümlelerinden sonra konur: Adana’ya yarın gideceğim, dedi. Konuşma çizgisinden sonraki alıntı cümlesinin bitimine konur: Bu akşam Datça’ya gidiyor musunuz, diye sordu.

  Diz üstü bilgisayarda nokta nasıl yapılır?

  Klavyede bulunan rakamlar ve sayıların bir temel bir de yan görevi bulunur. Tuşun temel görevini yapması için bağlayıcı başka bir tuşa ihtiyaç duyulmaz. Nokta işareti elde ederken de tek bir tuş kullanılır ve tuş ENTER tuşunun hemen alt kısmında yer alır ve üzerinde nokta işaretinin simgesi bulunur.

  You might be interested:  Whatsapp Hesap Silersem Ne Olur?

  Noktalı virgül ne işe yarar?

  Noktalı virgül (;), bir noktalama işareti. Çoğunlukla kendi içinde virgülle ayrılmış grupları birbirinden ayırmak ve sıra cümleleri birbirinden ayırmak için; virgülden kuvvetli, noktadan zayıf bir duraksama işareti olarak kullanılır.

  Iki nokta üst üste işareti klavyede nasıl yapılır?

  iki nokta üst üste { : } işaretini yapabilmek için nokta ve iki nokta üst üste olan bir tuşu vardır bu tuş ile birlikte shift tuşuna birlikte basarak yapılır. shift ( üst krkt ) + nokta ( hemen yanında ) tuşlara birlikte bastığınızda iki nokta üst üste yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Bilgisayar klavyesinde shift tuşu hangisi?

  Metin yazma

  Tuş adı Kullanımı
  Shift Büyük harfle yazmak için SHIFT tuşuna bir harf tuşuyla birlikte basın. Tuşun üst kısmındaki simgeyi yazmak için SHIFT tuşuna başka bir tuşla birlikte basın.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.