Bilgisayar Başında Nasıl Oturulmalı?

Bilgisayar başında dik ve kollarınız bilgisayar klavyesinden yüksek pozisyonda oturmalısınız. Gözlerin doğal yapısı bozulur,gözler yorgun düşerler.
Bilim adamlarına göre masabaşında ya da bilgisayar karşısında en doğru oturma şekli hafif geriye yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturmak. İş yerinde ya da evde zamanının büyük bölümünü oturarak geçirenlere bugüne kadar uzmanlar sırt ağrısı çekmemeleri için hep dik oturmalarını önerdi.

Bilgisayar başında oturuş şekli ve süresi nasıl olmalıdır?

Bilgisayar sandalyesinde nasıl oturmalıyız?

 1. Bacağınızın üst kısmı sandalyeye yaslanmalıdır.
 2. Diziniz 90 derecelik açıda durmalıdır.
 3. Ayaklarınız bacaklarınıza 90 derecelik açı oluşturmalıdır.
 4. Sırtınız mümkünse bacaklarınıza 100 ile 135 derece açıyla durmalıdır.
 5. Kollarınız vücudunuza yapışık olmalıdır.

Bilgisayar kullanırken nasıl oturmalı?

Sandalyede dik pozisyonda oturmalısınız (Bu sandığınız aksine sizin daha çok rahat etmenizi sağlayacaktır) Kambur durmamalı, sandalyenin ucunda değil arkaya yaslanarak oturmalı, daha da iyisi sırtınıza bir destek koymalısınız. Klavye kullanırken dirseğiniz 90 derecelik bir açıda olmalı.

Masa başında çalışanlar nasıl oturmalı?

Masa başında doğru oturuş kalçaların sandalyeye tam yaslanması, bel çukurunun doldurulması, ayakların tabandan yere tam basması, el ve dizlerdeki büyük açıların 90 derece olması, el bileğinin ise tamamen düz konumda konumlandırılması ve sırtın dik durması şeklinde olmalı.

You might be interested:  Smart Tv Internet Bağlantısı Nasıl Yapılır?

5 sınıf bilişim teknolojileri bilgisayar başında nasıl oturmalıyız?

NASIL OTURSAM? AFİŞİ

 • Dik oturmalıyız.
 • Kollar dirseklerden 90 derece kırılmalı.
 • Bilekler klavye kullanırken desteklenmeli.
 • Ekran göz hizasına gelmeli.
 • Ayaklar yerle temas etmeli, yer ile temas etmediği durumda ayaklar desteklenmeli.
 • Koltuk yüksekliği ayarlanabilir olmalı.
 • Ekrana yakından bakılmamalı (50 – 70 cm).
 • Doğru oturuş pozisyonunda dizler ve dirsekler kaç derecelik açıda olmalıdır?

  Doğru pozisyonda çalışın: Çalışırken doğru oturma pozisyonunda omuzlar dik, dirsekler bedene yakın ve 90 derece açılı, el bilekleri kalem tutarken olduğu gibi hafifçe yukarı doğru durmalı, dizler kalça eklemlerinden biraz yukarıda, ayak tabanları yere tam temas halinde olmalıdır.

  Bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz 10 madde?

  Bilgisayar Kullanımı ve Doğru Duruş

 • Bilgisayar masanız ve sandalyeniz uygun yükseklikte olmalı
 • Sandalyede dik pozisyonda oturmalısınız.
 • Kambur durmamalı, sandalyenin ucunda değil arkaya yaslanarak oturmalı, daha da iyisi sırtınıza bir destek koymalısınız.
 • Klavye kullanırken dirseğiniz 90 derecelik bir açıda olmalı.
 • Monitör pozisyonu nasıl olmalı?

  Ekran 60 santimden uzakta olmalı ve gözler tam karşıya baktığında ekran bu çizginin altında kalmalı. Yani ekran tam karşınızda değil göz hizasının 4-5 santim altında olmalı. Perdeler genelde kapalı olmalı, ışık direkt göze yansıyacak şekilde konumlanmamalıdır.

  Nasıl oturmalı?

  * Otururken mutlaka sandalyenin en arkasına doğru oturulmalı. Tabure gibi desteksiz bir yerde oturuluyorsa, en uçta kısa süreyle oturmak gerekli. Otururken “oturma kemiklerimizin” üzerine, bel boşluğu hissedecek şekilde, omuzlar arkada rahat olarak oturulmalı. * Masanın boyu 75-80 santim olmalı.

  Masada nasıl oturmalıyız?

   Sırt bacaklar ve dizler arasında dik açılı bir oturuş sağlanmalı.  Ayaklar yerle tam temasta olmalı.  Dirsek ve kol vücuda yakın ve rahat bir pozisyonda olmalı.  Dirsekler ortalama 90-120 derecelik açıyla kullanılmalı.

  You might be interested:  Windows 8 I Nasıl Yüklerim?

  Ders çalışma pozisyonu nasıl olmalı?

  Çalışma masasının yüksekliğiyle koltuğun yüksekliği uyumlu olmalı, diz ve dirsek eklemleri çalışırken dik açı yapacak şekilde yerleştirilmeli. Monitörünüz, sizden mümkün olduğunca uzak, ama yazılanları görebileceğiniz bir mesafede durmalı. Gözlerinizle monitör arasında takriben 50 – 70 cm mesafe olmalı.

  Nasıl doğru oturulur?

  Oturma yüksekliği kolların mümkün olduğu kadar az gergin ve yatay olması sağlanmalıdır. Baldırın iç yüzeyine gelen basıncı azaltmak için de ayakların zemine veya ayakaltlığına yeterince oturmasına dikkat edilmelidir. Dik oturma, omurgaya yaklaşık % 25 daha az yük binmesini sağlar ve birçok sırt problemini önler.

  Sandalyeye nasıl oturulur Wikihow?

  1 Kısım 1 / 2: Kendini Sandalyede Konumlandırmak

  1. Üst bacakların sandalyenin altına yaslanmalıdır.
  2. Alt bacakların dizlerde 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır.
  3. Ayakların alt bacaklarına 90 derecelik düz bir açıda olmalıdır.
  4. Sırtın bacaklarına (mümkünse) 100 ila 135 derece olmalıdır.
  5. Kolların yanlarına yakın olmalıdır.

  Bilgisayar başında en fazla kaç saat durulmalı?

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi pedagogları, çocukların en fazla haftada 5 saati bilgisayar başında geçirmesinin uygun olduğunu belirterek, 8-10 saati geçen kullanımın bağımlılık tehlikesi taşıdığını söyledi. Uludağdinme ve araştırma gibi faydalı ve sağlıklı bir amaca hizmet etmektedir.

  Oturma şekli nasıl olmalı?

   Ayaklar yerle tam temasta olmalı.  Dirsek ve kol vücuda yakın ve rahat bir pozisyonda olmalı.  Dirsekler ortalama 90-120 derecelik açıyla kullanılmalı.  Omuzlar aşağı ve yukarı pozisyonda olmamalı.

  Nasıl oturmalı?

  * Otururken mutlaka sandalyenin en arkasına doğru oturulmalı. Tabure gibi desteksiz bir yerde oturuluyorsa, en uçta kısa süreyle oturmak gerekli. Otururken “oturma kemiklerimizin” üzerine, bel boşluğu hissedecek şekilde, omuzlar arkada rahat olarak oturulmalı. * Masanın boyu 75-80 santim olmalı.

  Klavyede yazı yazarken Oturuş ve duruşu ayarlama nasıl olmalıdır?

  1.1.

  You might be interested:  Bilgisayar Öğretmenliği Mezunları Ne Iş Yapar?

  ➢ Sandalyeye otururken sırtınız dik, vücudunuzun yukarı kısmı hafifçe öne doğru eğimli olmalıdır. ➢ Klavyenin biraz sağında kalacak şekilde oturunuz. ➢ ➢ Yazılacak yazı sağ tarafınızda ve satırları size düz gelecek şekilde masanın üzerinde ve yan olsun. Gözler yazılacak yazıda ve baş hafif sağa dönük olsun.

  Oturma şekli nasıl olmalı?

   Ayaklar yerle tam temasta olmalı.  Dirsek ve kol vücuda yakın ve rahat bir pozisyonda olmalı.  Dirsekler ortalama 90-120 derecelik açıyla kullanılmalı.  Omuzlar aşağı ve yukarı pozisyonda olmamalı.

  Ders çalışırken nasıl oturmalı?

  Koltuğunuz, ayaklarınızın tam olarak yere basmasına izin vermeli. Bacaklara giden kan akımının bozulmaması için bacakların pozisyonları sık sık değiştirilmelidir. Çalışma masasının yüksekliğiyle koltuğun yüksekliği uyumlu olmalı, diz ve dirsek eklemleri çalışırken dik açı yapacak şekilde yerleştirilmeli.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.