Internet Üzerinden Dolandırıldım Ne Yapmam Gerek?

İnternet üzerinden dolandırıldıysanız bilişim suçlarına isterseniz telefon, isterseniz de internet sitelerine başvuru yaparak şikayetçi olabilirsiniz. Polis ya da en yakın emniyet müdürlüğüne giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Adliyede ayrıca savcılığa başvurmanız şikayet sürecini hızlandırabilirsiniz.
Dolandırıldım ne yapmalıyım? Durum ivedilikle kolluk birimlerine/savcılığa bildirilmelidir.

Internet dolandırıcılığı nereye şikayet edebilirim?

Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun.

Dolandırılan kişi ne yapmalı hukukı olarak?

Dolandırıldım Ne Yapmalıyım? Dolandırıcılık suçunun unsurları oluştuğu takdirde ya da bir şahsın dolandırıldığını anladığınız takdirde adli makamlara ihbar veya şikayet ederek suçun faillerinin bulunmasını ve soruşturma yürütülmesi sağlanabilmektedir.

Dolandırıcıları nereye şikayet edebilirim?

Dolandırıldım Nereye Şikayet Edebilirim

 • Karakollara.
 • Adliyelerden savcılık kanalıyla.
 • Dolandırıcılıkta ne yapmalı?

  Şikâyet Süreci

  En yakınınızdaki karakola veya savcılığa giderek ilgililer hakkında şikâyetçi olabilirsiniz. Basit dolandırıcılık suçları uzlaştırmaya tabiidir. Basit dolandırıcılık suçu mağduruysanız şikâyetçi olduktan sonra dosyanız uzlaştırma bürosuna gönderilerek uzlaştırma süreci başlatılır.

  Internet dolandırıcılığı suç duyurusu nasıl yapılır?

  Elinizdeki bu belgelerle adliyelerde bulunan müracaat savcısına giderek, orada size verilen ve tarif edildiği üzere yazabileceğiniz şikayet dilekçesini doldurmak olacaktır. Savcılığa yaptığınız başvuru ve verdiğiniz deliller neticesinde soruşturma başlayacak ve kişi ya da kurum hakkında yargılama süreci başlayacaktır.

  You might be interested:  Whatsapp Hangi Yıl Çıktı?

  Internet dolandırıcılığı nasıl önlenir?

  PEKİ NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

  1. Tanımadığınız adreslerden gelen e-mailleri asla açmayın, linklere tıklamayın.
  2. Kişisel bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere doğrudan internet adresini yazarak girin.
  3. İnternet alışverişlerinizde mutlaka sanal kredi kartı kullanın.

  Dolandırıcılar ne kadar ceza alır?

  TCK md.157’de düzenlenen basit dolandırıcılık suçunun cezası, 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası 10.000 güne kadar adli para cezasıdır. TCK md. 158/a,b,c,d,g,h,i fıkralarında düzenlenen nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası, 6 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ve 10.000 güne kadar hapis cezasıdır.

  Dolandırıcılara tazminat davası açılabilir mi?

  Dolandırıcılık suçuna konu bir çok fiil aynı zamanda mağdurun malvarlığına yönelik azalma meydana getirdiğinden hukuk davalarının da konusu oluşturmakta tazminat sorumluluğu da doğurmaktadır.

  Dolandırıcılık davası ne kadar surer?

  Dolandırıcılık suçunun temel hali bakımından öngörülen dava zamanaşımı sekiz yıldır. Eğer nitelikli hal söz konusu ise dava zaman aşımı süresi on beş yıl olacaktır.

  Telefon dolandırıcıları nereye şikayet edebilirim?

  Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman Bakal: Telefon dolandırıcıları, Ticaret Bakanlığı sitesinden ya da e-Devlet üzerinden on-line olarak şikayet edilebilir. Bizzat Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunulabilir. Daha ötesinde savcılığa şikayet edilebilir.

  Ibanla dolandırma olur mu?

  IBAN ile yapılan işlemleri hedef alan internet korsanları şirketleri oldukça basit bir yöntemle dolandırmaktalar. Korsanlar şirketlerin uluslararası şirketlerle gerçekleştirdikleri e-posta yazışmalarının içine sızmakta ve IBAN/SWIFT numaralarını kendi numaraları ile değiştirmektedirler.

  Dolandırıcılar T.C ile ne yapabilir?

  Vatandaşların TC kimlik numaralarını ele geçiren dolandırıcılar başkalarına ait TC numaraları ile internete piyasanın çok altında ürün ilanları verip ilandaki cep telefonu numarasından müşterilerin kendisine ulaşmalarını bekliyor.

  Sahtekarlık davası nasıl açılır?

  Dolandırıcılık suçu Türk hukuk sistemi içinde şikâyete bağlı olmayan suçlar arasında yer almaktadır. Dolandırıcılık suçunun savcılık tarafından resen öğrenilmesi veya suç ihbarı ile Cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturma başlatılır. Yeterli şüphenin oluşması halinde kamu davası olarak suç yargıya intikal eder.

  You might be interested:  24 Saatte Çalışan Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

  Dolandırıcılar hangi bilgileri ister?

  Sadece kimlik ve adres bilgileri ile dolandırıcıların vatandaşlar adına hesap açma, kredi çekme, kredi kartı alma, çek alma gibi bankacılık işlemlerini yapabilmesi söz konusu değil” diyor.

  Dolandırıcılar T.C ile ne yapabilir?

  Vatandaşların TC kimlik numaralarını ele geçiren dolandırıcılar başkalarına ait TC numaraları ile internete piyasanın çok altında ürün ilanları verip ilandaki cep telefonu numarasından müşterilerin kendisine ulaşmalarını bekliyor.

  Internet dolandırıcılığı cezası nedir?

  Nitelikli dolandırıcılık suçu, TCK’nın 158. Maddesinde düzenlenmiştir. İnternet dolandırıcılığı suçunun cezası 4 yıl ile 10 yıl arası hapis cezasıdır.

  Dolandırıcılığın cezası ne kadardır?

  Bu maddeye göre, basit dolandırıcılık suçunda fail 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Madde metninde hapis cezası ve adli para cezası birlikte aynı yaptırımın birer parçası olarak düzenlenmiştir. Yani faile hem hapis cezası hem de adli para cezası aynı anda verilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.