Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme Nasıl Olmalı ?

Central Hospital Yenidoğan Hemşiresi ve Emzirme Danışmanı Gülşah Umar "Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme" konusu ile ilgili soruları

Central Hospital Yenidoğan Hemşiresi ve Emzirme Danışmanı Gülşah Umar "Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme" konusu ile ilgili soruları facebook üzerinden yaptığı canlı yayın ile cevapladı, ebebek kanalını facebook üzerinden takip edenler Gülşah hanıma sorular sordu ve cevaplarını canlı yayında bizzat kendisinden aldılar.

Bu konuda bir çok sitede uzun uzun açıklamalar yer almakta ve insanların kafasında bir çok soru var bu nedenle videolu olarak soruların bizzat danışmanın ağzından cevaplanması akılda daha kalıcı olacaktır.Ben videoyu izledim fakat daha fazla bilgi istiyorum diyorsanız alt kısımdaki makaleyede göz atabilirsiniz.

Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme Nasıl Olmalı ?

prematüre bebeklerde beslenme, prematüre bebeklerde emzirme, prematüre bebekler nasıl emzirilir


Emme, yutma, bağırsak hareketi ve sindirim faaliyetlerinin olgunlaşması tamamlanmadan doğan prematüre bebeklerin yaşamlarının ilk günlerinde beslenme ve bağırsak sorunları sık görülür.Sadece küçük prematüreler değil esas en büyük prematüre grubunu oluşturan ve “geç prematüre bebek” diye ifade edilen 34-37 hafta arasında 2000-2500 gram civarında doğan bebeklerin beslenmesi de sıklıkla sorun yaratabilir. Bu bebekler de zamanında doğan bebeklere göre daha uykulu, daha güçsüz olup memeye yerleşmede zorlanırlar. Açlık, tokluk, sakinleşme için gereken sinirsel gelişimleri tam değildir. Etrafta aşırı uyaran olması bu bebekleri olumsuz etkiler. İsteğe bağlı emzirme yapılır, ancak en az günde 10-12 kez emzirme sağlanmalıdır. Emzirme yeterliliği, tartı değişiklikleri, idrar-dışkı sıklığı yakın takip edilmelidir. Bu bebeklerin annelerinin her emzirmeden sonra özellikle göğüslerini elle sağmalarının (İlk 3 gün>günde 5 kez) süt yapımını artırdığı gösterilmiştir. Bu anne ve bebekler taburcu sonrasında normalde doğmaları beklenen zamana kadar yakından takip edilmelidirler.Daha küçük prematüre bebeklerde yani 34 haftadan erken doğan bebeklerde sorunlar daha da fazladır. Emme ve yutma refleksleri henüz gelişmemiş olduğundan 32-34 hafta arası bebekler mide sondası ile daha küçük bebekler ilk günlerde damar yoluyla; sonra mide sondası ile ve bebek emmeyi yutmayı öğrendikçe ağızdan beslenirler.Total parenteral beslenme çok küçük prematüre bebeklerin barsak yoluyla beslenemedikleri ilk günler ve haftalarda tüm besin gruplarını içeren bir sıvıyla damar yoluyla beslenmeleridir. Bebek büyüdükçe, iyileştikçe damardan verilen besleyici sıvılar azaltılıp tercihen anne sütü veya anne sütü yetersizse formül süt (mama) ile beslenme yavaşça artırılır ve gerek kalmayınca da damardan beslenme kesilir.Enteral beslenme besinlerin mide-bağırsak sistemine verilmesidir. Bebek emebiliyorsa ağızdan (oral beslenme), ememiyor ise ağızdan mideye gönderilen tüp (orogastrik sonda) ile beslenir.Prematüre bebekler doğumdan sonra en kısa zamanda anne sütü ile az miktarda da olsa beslenmeye başlanır. Bebeğin henüz gelişmemiş bağırsaklarının gelişimini tamamlaması için bu küçük miktardaki anne sütü bile çok yararlı ve gereklidir. Bu yüzden başlangıçta çok az miktarda anne sütü orogastrik sonda ile bebeğin midesine 2-3 saatte bir verilir, her gün verilen miktar azar azar artırılır.Anne sütü prematüre bebekler için en faydalı gıdadır ve bebek için yeterlidir. Eğer anne sütü yok ise prematüre bebeklerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş özel prematüre formülleri verilir. Prematüre bebeğe D vitamini ve demir desteği doktorunuz tarafından uygun olan zamanda ve dozda verilmeye başlanır.Prematüre bebekler için anne sütünün önemi
Prematüre bebeklerde erken dönemde ölüme neden olan en önemli sorunlar enfeksiyonlar ve bağırsakta hasar ve kangrene sebep olan Nekrotizanenterokolit’dir. Bu durumlardan korunmada da anne sütünün büyük yararı vardır. İlerleyen dönemlerde bebeğin beyin ve vücut gelişiminin daha iyi olması, enfeksiyon ve alerjiden korunması için anne sütü verilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Anne sütü ile beslenme bebeklerin zeka puanlarını yükseltir.Prematüre annesinin sütü zamanında doğum yapan annenin sütünden farklı mıdır?
Prematüre annelerinin sütleri özellikle ilk haftalarda zamanında doğum yapan annelerin sütlerinden daha fazla protein ve besleyici özellikler taşır. Bebeğin en riskli olduğu ilk haftalarda adeta anne karnında eksik kalan büyüme ve beslenmeyi sağlamak için bu durum doğanın bir mucizesidir. Ancak 2-6 haftadan itibaren anne sütünün bu özellikleri zamanında doğum yapan annelerin sütlerine benzeyecek şekilde değişir. Bu durum normal olmakla birlikte büyümeleri için daha yüksek miktarda protein ve besin maddelerine gerek duyan 1500 gramdan küçük doğmuş bebeklerde hızlı büyüme için anne sütü yetersiz kalabilir. Bu bebeklerde veya bazen doktor tarafından gerekli görüldüğünde 1800-2000 gramdan küçük bebeklere de hızlı büyümeyi ve kemikleşmeyi desteklemek amacıyla anne sütüne besin içeriğini artırıcı protein, karbonhidrat, mineraller içeren ve “anne sütü güçlendiricisi”adıyla bilinen özel gıdalar eklenerek anne sütü güçlendirilebilir.Bebeğim yoğun bakımdayken nasıl süt verebilirim?
Emzirme anneyi bebeğine bağlar, üstelik anne sağlığına da çok olumlu katkıları olur. “Kolostrum” adı verilen ilk günlerin sütleri özellikle çok değerlidir; bu nedenle birkaç damla bile olsa ilk günden itibaren verilmeye gayret edilir. Bebeğiniz sütünüz sayesinde sizden ayrılmamış olacaktır.

İlk günden itibaren elde edeceğiniz sütün bir damlası bile bebeğiniz için çok önemlidir ve bebeğiniz hemen emmeye başlayamasa bile sağılmış anne sütü verilebilir.Süt nasıl sağılır?
Doğum yaptıktan sonra ilk saatlerden itibaren tıpkı bebeğinizi emziriyormuş gibi 2-3 saatte bir sütünüzü sağın. Bebeğinizden ayrı kalsanız bile süt sağma işlemi sayesinde sütünüzün gelmesini ve zamanla artmasını sağlayacaksınız. Bu konuda bebek hemşiresinden yardım isteyebilirsiniz.Anne sütü elle veya pompa ile sağılır. Özellikle elektrikli pompalar kısa sürede başarılı şekilde süt sağılmasına yardımcı olurlar. İlk süt sağma işlemi hemen, hatta doğumhanede elle yapılır. Pompa ile sağıldığında ilk gün zaten çok az süt geleceğinden setlerde kalan miktar ziyan olacaktır. Elde edilen birkaç damla kolostrum ile ilk günden itibaren ağız bakımı yapılır, en kısa sürede çok az miktarda bile olsa beslenme başlatılır.1-2 saat arayla ve 5-10 dakika sağmak yeterlidir. Süt yapımını artırmak için 24 saatte en az 6 tercihen 8-12 kez (bunların en az biri gece olmak üzere) sağılmalıdır.Annenin sütünü ünitede sağması için uygun ortam sağlanmalıdır. Anne taburcu edildikten sonra sağma işlemine evde devam etmelidir. Hastanelerde bulunan elektrikli süt sağma pompalarını kullanabileceğiniz gibi taburcu olduktan sonra da kullanmak üzere ev tipi elektrikli süt pompalarından edinip kullanabilirsiniz. İdeali zaman kazanma ve konfor sağlayan otomatik elektrikli çift pompa ile aynı anda iki göğsün sağılmasıdır. “Tirle” adı verilen el pompaları süt sağmak için uygun değildir.İlk günlerde sütün çok az olması normal midir?
Prematüre annelerinde süt yapımının ve miktarında artma daha geç olur, ama zaten erken dönemde az miktarlardaki süt yeterlidir. Bebeğin yoğun bakım ünitesinden çıktıktan sonraki ihtiyaçlarının karşılanması için ilk günden itibaren sağılan ancak verilemeyen sütlerin uygun ortamda saklanması ve sağılan sütün hastaneye/üniteye soğutucuda ulaştırılması gerekir. Tam boşalmayan memelerde süt yapımı azalacağından, memelerin tam olarak boşaltılması gerekir.Anne sütü nasıl saklanır?
Sağmış olduğunuz sütleri eczanelerden alabileceğiniz süt saklama ve dondurma poşetlerinde paketlemeniz gerekir. “BPA (bisphenol A) içermez” ibaresi olan ürünleri tercih ediniz. Paketlediğiniz sütlerin üzerine bebeğinizin adını, henüz isim koymadıysanız kendi adınızı, soyadınızı, süt sağdığınız tarih ve saati, donduracaksanız dondurma saatini yazınız. Saklanan sütler en eski tarihli olandan başlanarak kullanılır.Anne sütünün ömrü ne kadardır?
Sağılır sağılmaz 3-4 derecede buzdolabında saklanarak anne sütünün mikrop üremesi engellenebilir ve bir gün içinde kullanılır. Daha uzun süreli saklanacak olan süt dondurulmalıdır. Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay tazeliğini korur. Dondurulup eritilen süt ise 24 saatte tüketilmelidir.Donmuş süt nasıl çözdürülür?
Donmuş sütün mikrodalgada veya ısıtılarak çözülmesi mikroplara karşı koruyucu olan faktörleri yok edeceği için önerilmez. Bir gece önceden buzdolabı rafına çıkararak veya ılık akan suyun altına tutarak ya da ılık su dolu kabın içinde bekleterek (içine su kaçması engellenmelidir) donmuş süt oda ısısına getirilebilir.Hazırladığım anne sütlerini hastaneye nasıl getireceğim?
Evde sağıp dondurduğunuz sütleri hastaneye getirirken buzunun çözünmemesine özen gösteriniz. Özel soğuk zincir kaplarında ya da termoslarda, buz kalıpları içerisinde hastaneye ulaştırabilirsiniz. Bebeğinizi her ziyaretinizde, beslenmesi için gerekli olan süt miktarı ile ilgili bilgiyi hemşiresinden alabilirsiniz.Bebeğim ne zaman emerek beslenecek?
Bebeklerin mide sondasından kurtulup emerek beslenebilmeleri için emme ve yutma hareketlerini uyumlu şekilde yapabilmeleri gerekir; çünkü bu sayede bebeğin emdiği süt nefes borusuna kaçmadan yemek borusuna gidebilir. Bu uyum sağlanmadan bebek ağızdan beslenmeye zorlanırsa yuttuğu sütleri akciğerlerine kaçırabilir. Emme yutma koordinasyonu 32-34 haftada beklenir. Çok erken doğan bebeklerde bu beceriler daha erken olgunlaşabilir. Bu gelişimi hızlandırmak için emzik kullanma ve Kanguru bakımı çok küçük ve çok hasta bebeklere de dikkatle uygulanabilir.Bebekler genellikle 34. haftalarını doldurduktan sonra emmeye hazır olurlar. Sonda ile beslenen bebeğe emzik verilerek, sonda ile beslenme esnasında bir yandan anne memesine tutularak emmeye teşvik edilirler. Bebekler memeden emmeyi yavaş yavaş öğrenirler. İlk emzirme deneyimlerinde bebeğin sadece memeyi yalaması bile başarıdır. Yavaş yavaş ağız yoluyla emerek aldığı miktarlar arttırılıp sonda ile verilen miktar azaltılır ve bebek sadece memeden, eğer mümkün olamıyorsa biberondan emer hale getirilmeye çalışılır.Kanguru bakımı nedir?
Ten tene temasın sağlanabilmesi için sadece bezi bulunan bebeğin, annenin göğsüne yerleştirilmesidir. Bebek bu şekilde sakinleşir, rahatlar. Anne de bebeği ile yakınlaşarak stresi azalır, anne–bebek bağlanması hızlanır. Kanguru bakımının prematüre bebeklerde infeksiyonları azalttığı ve daha erke memeden emmeye geçişi kolaylaştırdığı gözlenmiştir.Taburculuk sonrası beslenme nasıl olacak?
Doktorunuzun uygun gördüğü zamanda, büyüme gelişme takibi ile ve yeterli büyüyorsa 6-8 aydan itibaren tamamlayıcı gıdalara başlayarak 2 yaşına kadar emzirmeniz çok önemlidir. Anne sütü yoksa da bu bebekler için üretilmiş özel prematüre fomülleri veya taburculuk sonrası formülleri ile yavaş yavaş zamanında doğan bebek formüllerine geçiş yapılır.Bebeğim yaşıtlarından küçük mü kalacak?
Prematüre bebekler hızlı büyüyüp zamanında doğmuş bebekleri kilo ve boyca 1-7 yıl içinde yakalama yeteneğine sahiptirler. Çok hızlanmış büyüme ve şişmanlık ise ileri yaşlarda gelişebilecek diyabet, hipertansiyon, damar sertliği, koroner kalp hastalığı gibi erişkin hastalıklarını tetikler. “Bebeğim prematüre doğdu çok fazla besleyeyim, hızla büyüteyim” düşüncesi bu nedenle doğru değildir. Prematüre bebekler için anne sütü en uygun büyüme ve beslenmeyi sağlamakta en önemli yardımcınız olacaktır.Hazırlayan: Prof. Dr. Nilgün Kültürsay

*Ege Üniversitesi Neonatoloji Bilim Dalı

Kaynak: Prematüre bebekler. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk kitapları Sağlık Serisi 57. Ege Üniversitesi Basımevi, 2014

COMMENTS

Ad

1 yıllık iptv,1,10 Kasım,1,2019,5,2020,7,2021,1,2023,1,30 Ağustos Mesajları,1,4K Wallpaper,1,502,1,502 bad gateway,1,7/24 görüşme,1,8 Mart,1,A,1,adanaya gel gidek mp3,1,Admob,1,Adobe,1,Adsense,3,agent ransack,1,Ağır Abi Mesajları,1,Ağır Abi Sözleri,1,Ağır Kapak Sözler,1,Ağır Küfürlü Sözler,1,Ağır Sözler,2,akp,1,Alo Garanti,1,altay bayındır,1,Android,23,Android Studio,2,android studio çözüm merkezi,1,Android Studio Hataları,4,Android Studio Yardım Merkezi,3,anket,1,anlam yüklü aşk sözleri,1,anlamlı cuma mesajları,1,Anlamlı Güzel Sözler,2,anlamlı hz ali sözleri,1,Anlamlı Kısa Sözler,1,Anlamlı Mesajlar,1,Anlamlı Resimli Sözler,1,Anlamlı Sözler,18,Anlamlı Teklif Mesajları,1,Anneler Günü,1,Anneler Günü Sözleri,1,Anneler İçin Güzel Sözler,1,Anneler İçin Sözler,1,Annelere Güzel Sözler,1,Antalya Bilgisayar,1,Antalya Bilgisayar Satışı,1,Antalya bilgisayar servisi,1,Antalya bilgisayar tamiri,1,Antalya Bilgisayar Toplama,1,antalya chat,1,antalya escort,2,antalya escort ilanları,1,antalya escort servisi,1,antalya escort tamir,2,antalya escort yedek parça,2,antalya görüntülü sohbet,1,antalya sohbet,1,Antalya Web Tasarım,1,Antalya Web Sitesi Tasarımı,1,AÖL Sınav Sonuçları,1,Apk,13,Araba Etiketleri,1,arkadaşlık,1,Ascıı,1,ASCII,1,Ascıı Şekiller,2,Asker Mesajları,1,Asker Sözleri,1,Asphalt 8 apk indir,2,Asphalt 8 hile,1,Asphalt 8 hilesi,1,Asphalt 8 para hilesi,1,Asphalt 9 apk indir,1,Asphalt 9 hile,1,Asphalt 9 hilesi,1,Asphalt 9 para hilesi,1,Asphalt 9: Legends,1,Aşk Etiketleri,1,Aşk Sözleri,1,Ata Sözleri,26,Ata Sözlerimiz,5,Ayrılık Mesajları,1,Ayrılık Sözleri,1,Ayyıldız Tim,1,Ayyıldız Tim Duvar Kağıtları,1,Ayyıldız Tim PNG,1,B,1,backlink,4,backlink listeleri,1,backlink paketleri,1,backlink siteleri,1,backlink veren siteler,1,Bahar Sarıboğa,1,Bakanlık,1,baldudak96,1,Balık,1,Balıkçı,1,Bankalar,1,Banner PSD,2,Bayram Mesajları,2,Bebek Adları,1,Bebek İsimleri,2,Bebekler İçin isimler,1,bedava eposta hesapları,1,bedava gmail hesapları,1,bedava gmail hesapları 2019,1,bedava gmail hesapları ve şifreleri,1,bedava gmailler,1,Bedava Hosting,2,Bedava iPTV,3,bedava mail adresleri,1,bedava mail adresleri listesi,1,bedava mail adresleri ve şifreleri,1,Bedava Netflix,1,Bedava Netflix Hesapları,1,Bedava Skin,1,Bedava Sunucu,1,Bedava token,1,beğeni hilesi,1,Beğeni kasma,1,Belgesel,5,Beşiktaş,1,beşiktaş arkaplan,1,beşiktaş duvarkağıtları,1,beşiktaş resimleri,1,beşiktaş wallpaper,1,Bilgisayar,1,Bilgisayardan Müzik Tarama,1,Bilinmeyen Numaralar,1,Bilişim,1,Blog,196,Blogger,10,Blogger Meta Ayarları,1,Blogger Seo,1,Blogger Social Meta,1,Blogger Tema İndir,2,C,1,Cam4,2,Cam4 Yayın Açılmıyor,1,Cam4'e Giriş Yapamıyorum,1,candy crush,1,candy crush saga hile 2019,1,candy crush saga hile pc,1,candy crush saga hileleri,1,candy crush saga hilesi,1,candy crush saga indir,1,candy crush saga mod apk,1,Canlı,1,canlı alem chat,1,canlı alem sohbet,1,canlı destek,1,Canlı Radyo Dinle,2,Canlı TV,2,Canlı Tv izle,1,CanlıAlem,2,CanlıAlem Sohbet,1,canlialem,2,canlialem.com,1,Cemal Süreya,1,Cemal Süreya Kimdir,1,Cemal Süreya Sözleri,1,Cemal Süreya Şiirleri,1,Cep lira yükle,1,chat,2,chatroulet,1,Chatroulette,1,chaturbate,1,chp,1,cimbom,1,Clone Script,1,CloudFlare,1,Codecanyon,6,corona belirtileri,1,corona nasıl tedavi edilir,1,corona nedir,1,coronadan nasıl korunulur,1,Counter Strike isimleri,1,Counter Strike Nickleri,1,Cpanel,1,Crack,1,CS GO Nickleri,1,cs:go,2,Cs:Go Skin Siteleri,1,CSGO,3,csgo aim bot,1,csgo aim hack,1,csgo hack,2,csgo magic bullet,1,csgo spinbot,1,CSGO Şekilli Nickler,1,csgo trigger bot,1,csgo wall hack,2,Cuma Mesajları,4,Cuma Sözleri,1,Ç,1,Çıkma Teklifi Sözleri,1,çocuğum için hes kodu,1,çocuk oyunları,1,Çörek Otu,1,Çörek Otunun Faydaları,1,D,1,Damar Sözler,1,Dating Script,1,demokratik kongo cumhuriyeti,1,deprem,1,destek,1,Dini Bilgiler,2,Diş Ağrısı,1,Dişi Köpek İsimleri,1,Diziler,1,DNS,2,Doğa ETiketleri,1,Dostluk Mesajları,1,Dostluk Sözleri,1,Dosya Paylaş,1,Dosya Upload Siteleri,1,dosya yükle,2,dosya.tc,1,Download,43,Download Arşivi,4,download manager,1,Downloader,1,Downoad,1,dsp,1,Duvar Kağıtları,1,Duygulu Sözler,1,Duygusal Ayrılık Sözleri,1,Duygusal Sözler,1,Düğün Etiketleri,1,dünyanın en fakir ülkeleri,1,E,1,E-devlet,3,E-devlet Şifresi Alma,1,Eczane,1,edu backlink,1,Emoji,1,Emoji Arşivi,2,Emoji Karakterleri,1,Emoji Kodları,1,Emoticons,1,Emoticons Art,1,emre belözoğlu,1,en beğenilen küfürlü sözler,1,en fakir ülke sıralaması,1,en fakir ülkeler,1,En Güzel 30 Ağustos Mesajları,1,En Güzel Bebek İsimleri,1,en güzel hz ali sözleri,1,En Güzel Necip Fazıl Kısakürek Sözleri,1,en hızlı işletim sistemleri,1,En İyi Upload Siteleri,1,En Komik Sözler,1,Erkek Köpek İsimleri,1,Ernest Hemingway kimdir,1,Ernest Kimdir,1,erotik sözler,1,ERROR: Module,1,escort servisi,1,Eski Sevgiliye Sözler,1,Etiketler,1,etkileyici hz ali sözleri,1,Evcil Hayvan İsimleri,1,F,1,Facebook,1,Facebook İçin Güzel Sözler,1,Facebook İçin Sözler,1,fake e posta şifre,1,Farid Farjad,1,fatih terim,1,Fenerbahçe Duvar Kağıtları,2,Fenerbahçe Mobil Duvar Kağıtları,1,fenerbahçe wallpapers,1,fenomen,1,Fıkra Oku,8,Fıkralar,8,file hosting,1,file share,1,filesshare.co,1,Filmler,1,Finans,1,Firebase,1,font arşivi,1,font indir,1,ford escort,1,Format Nasıl Atılır ?,1,Forum,2,Forum Siteleri,1,Foto Galeri,1,fps,1,fps arttırma yöntemleri,1,Free Backlink,1,Free Banner PSD,2,Free Blogger Templates,1,Free Hosting,2,free iptv,1,Full,1,full crack,1,Full Programlar,1,G,1,galatasaray,1,galatasaray mobil wallpaper,1,galatasaray wallpaper,1,game island,1,Gameloop,1,Gebelik,1,Geçmişteki İlaçlar,1,Google,4,google news,1,Google Play,8,Google Seo Optimization,1,gov backlink,1,görüntülü sohbet,1,Günün En Güzel Sözleri,1,Güzel Anlamlı Sözler,1,Güzel Mesajlar,9,Güzel Özür Mesajları,1,Güzel Sözler,100,H,1,Hard Reset,1,Hashtag,1,Hasret Mesajları,1,Hasret Sözleri,1,Hatun Kafası,1,Hayvan Etiketleri,1,hazır e posta 2019,1,Hd Wallpaper,1,hdp,1,hes kodu oluşturma,1,hes kodu sorgulama,1,hes kodu üretme,1,Hileli Mod,1,Hitap Etmek İçin Sözler,1,hosting,2,Hosting Arıyorum,2,hz ali facebook sözleri,1,hz ali kimdir,1,I,1,Instagram,2,İ,1,icon,1,idm,1,İlaç Sorgulama,1,İletişim,1,İnstagram,1,instagram beğeni hilesi,1,instagram downloader,1,instagram izlenme hilesi,1,instagram takipçi,1,instagram takipçi arttırma,1,instagram takipçi arttırma hilesi,1,instagram takipçi hilesi,2,instagram takipçi hilesi siteleri,1,instagram takipçi kasma,1,instagram takipçi yükseltme,1,internet download manager indir,1,internetten nasıl para kazanılır,1,internetten para kazan,2,ip,1,iPTV,4,iptv firmaları,1,izlenme hilesi,1,izmir,1,K,1,Kadınlar Günü,1,Kadınlar Günü Sözleri,1,Kadir Gecesi Mesajları,1,Kadir Gecesi Sözleri,1,kameralı sohbet,1,Kapak Laflar,3,Kapak Mesajlar,2,Kapak Sözler,12,Kargo Sorgulama,1,Kargom Nerede,1,Kemer bilgisayar servisi,1,Kıs Mesajlar,1,Kısa Anlamlı Sözler,1,Kısa Özür Mesajları,1,Kısa Sözler,3,Kısa Ünlü Sözleri,1,Kimdir ?,1,kod bulucu,1,kod tarama,1,Komik Etiketleri,1,Komik Mesajlar,1,Komik Resimler,1,Komik Sözler,3,Komik Videolar,4,Köpek İsimleri,1,Kral FM,1,Kral Radyo,1,kullanılmamış eposta hesapları,1,Kurban Bayramı Mesajları,2,Kurban Bayramı Sözleri,1,küfür sokakta,2,küfürlü kapak sözler,2,Küfürlü Mesajlar,1,Küfürlü Sözler,5,L,1,Laf Sokan Sözler,1,Lenovo,1,M,1,m3u8,1,magic bullet,1,mesut özil,1,Mevlid Kandili Mesajları,1,Mevlid Kandili Sözleri,1,Mezar Taşı Sözleri,1,mhp,1,Mide Ağrısı,1,Mide Tedavisi,1,Mide Yanması,1,Mobil,2,Mobil Tv İzle,1,Mobil Uyumlu Video Ekleme,1,mobil webmail okuma,1,Mobile,1,Mod Apk,1,Mp3,1,mp3 indir,2,Mp3 İndir,2,muslera,1,Müşteri Hizmetleri,1,Müzik Etiketleri,1,MySQL,1,N,1,Nasıl Geçer,1,Nat Geo Wild,1,National Geographic,1,Necip Fazıl Kısakürek Sözleri,1,Netflix,2,Neyzen Tevfik,1,Neyzen Tevfik Sözleri,1,Nickname Symbols,1,Nikola Tesla,1,Nulled,11,Nulled Script,22,O,1,offshore,1,Omegle Chat,2,onesignal-gradle-plugin hatası,1,onesignal-gradle-plugin sorunu,1,Oyun Hileleri,8,oyun oyna,1,Oyunlar,4,Ö,1,Öğretmenler Günü,1,Öğretmenler Günü İçin Sözler,1,Öğretmenlere Güzel Sözler,1,Özel Günler,3,Özel Karakterler,1,Özel Şekiller,1,Özlem Sözleri,1,özlü hz ali sözleri,1,Özlü Sözler,2,Özür Mesajları,1,P,1,Pagespeed,1,panel indir,2,Panel İndir,1,Papağan Fıkraları,1,Papağan Fıkrası,1,Para Kazan,2,para kazanma teknikleri,1,para kazanma yolları,1,para kazanmanın yolları,1,pegasus hava yolları,1,pegasus iletişim,1,Pegasus müşteri hizmetleri,1,Pet İsimleri,1,photoshop,1,Ping,1,Play Store,1,Popüler Diziler,1,poyzi07,1,program indir,1,Proje Silme,1,PSD Download,2,Pubg,1,Pubg Mobile,2,puzzle,1,R,1,Rahmi Gürpınar Kimdir,1,Rahmi Gürpınar Nerelidir,1,Ramazan Bayramı Mesajları,1,re-skin,1,Resimli Ağır Sözler,1,resimli cuma mesajları,1,Resimli Fıkralar,1,Resimli Güzel Sözler,1,resimli hz ali sözleri,1,Resimli Kadir Gecesi Mesajları,1,Resimli Kapak Sözler,3,Resimli Komik Sözler,1,Resimli Küfürlü Sözler,1,Resimli Mevlid Kandili Sözleri,1,Resimli Sözler,7,reskin,1,Responsive Tema İndir,1,Responsive Video Ekleme,1,Reynmen,1,Romantik Çıkma Teklifi Sözleri,1,Roportaj Adam,1,Röportaj Adam,1,S,1,Sağlık,11,Sağlık Haberleri,1,Sağlıklı Bilgiler,1,script indir,1,Script İndir,7,sen yanlış yaptın mp3,1,Sendika Nedir,1,Sendikalar,1,Sendikaya Nasıl Üye Olunur,1,Seni Seviyorum Sözleri,1,SEO,4,sesli chat,4,sesli loca,1,Sesli Siteler,2,sesli sohbet,6,seslichat,1,Sesliloca.com,1,sesliloca.net,1,seslisohbet,1,Sevgi Sözleri,1,sevgili ile ilgili sözler,1,Sevgililer Günü Mesajları,1,sevgililer için güzel sözler,1,Sevgiliye Anlamlı Sözler,1,sevgiliye en güzel aşk sözleri,1,sevgiliye güzel mesajlar,1,sevgiliye güzel sözler,1,Sevgiliye Hasret Sözleri,1,Sevgiliye Hitap Sözleri,1,Sevgiliye Hitaplar,1,Sevgiliye Kapak Mesajlar,1,Sevgiliye Kapak Sözler,2,sevgiliye resimli güzel sözler,1,Sevgiliye Seni Seviyorum Mesajları,1,Sevgiliye sözler,1,Sevgiliye Uzun Mesajlar,1,Sevgiliye Uzun Sözler,1,Seyahat,1,Seyehat Etiketleri,1,Shazam,1,Shazam Web,1,Shortcodes,1,Site Tanıtım,1,Smile,2,Smile Karakterleri,1,sohbet,3,Soratemplates,1,Sözler,86,Sponsor Arıyorum,1,Sponsor Hosting,3,Sponsor Hosting Arıyorum,1,Sponsor Reseller,1,Sponsor Sunucu,1,steam,1,steam guard,1,Sura İskəndərli,1,Ş,1,Şahin Kendirci,2,Şarkı Sözleri,5,Şemsi Tebrizi Sözleri,1,Şifre alma,1,T,1,takipçi hilesi,1,Takipçi kasma,1,Tanıtım Makalesi,1,Taylor Swift,2,Tekirova bilgisayar format,1,Tekirova bilgisayar servisi,1,Tekirova bilgisayar tamiri,1,Tekno VPN Crack,1,Tekno VPN Full Crack,1,Tekno VPN Lisans,1,Teknoloji,3,Tema Düzenleme,1,tema indir,1,Tevfik Fikret Sözleri,1,Tezer Özlü,1,tik tok,1,tiktok fenomenleri,1,Tinder,1,Tivibu,1,TL Yükle,1,Token Generator,1,trabzonspor,1,trabzonspor duvarkağıtları,1,trabzonspor resimleri,1,trabzonspor wallpaper,1,Trafik Sigortası,1,trial iptv,1,Tuncel Kurtiz,1,Türkçe Ata Sözleri,26,Türkiyedeki Sendikalar,1,Tv izle,1,Twitter Mesajları,1,Twitter sözleri,1,U,1,Ucuz Trafik Sigortası,1,Upload,1,Upload Files,1,Upload Siteleri,2,Url Helper,1,URL Helper Key,1,Url Helper License Key,1,uygulama düzenleme,1,uygulama editleme,1,Uygulama Silme,1,uygun e posta adresleri,1,Ü,1,Ücretsiz Backlink,2,ücretsiz backlink siteleri,1,Ücretsiz Hosting,2,Ücretsiz iPTV,1,Ücretsiz Netflix,1,Ücretsiz Netflix Hesapları,1,Ünlü Sözler,4,Ünlü Sözleri,17,V,1,valve,1,Veliden Öğretmene Sözler,1,Video,20,Video Galeri,23,Video izle,1,virtual box kaldırılmıyor,1,virtual box nasıl kaldırılır,1,VnHax,2,vodafone bedava internet,1,vodafone bedava internet paketleri,1,vodafone bedava internet paketleri 2018,1,Vodafone bedava tl,1,vodafone internet,1,volkan demirel,1,VPN,2,Wallpaper,5,Wallpaper APK,1,Wallpaper APP,1,web chat,1,web hosting,1,webmail apk,1,webmail kurulumu,1,Webmaster,15,Webmaster Forumları,1,Webmaster Portalı,1,whatsapp,1,whatsapp +18 sohbet,1,whatsapp canlı odalar,1,whatsapp chat,1,WhatsApp Durum Sözleri,1,Whatsapp Mesajları,1,Whatsapp sohbet,1,whatsapp sohbet hattı,1,whatsapp sohbet numaraları,1,whatsapp sohbet odaları,1,Whatsapp Sözleri,2,windows,8,windows 10 32bit,2,windows 10 64bit,1,windows 10 indir,2,windows 10 iso,2,windows 7 format dosyası indir,1,windows 7 indir,1,windows 7 iso indir,1,Windows 8,1,Windows 8 Enterprise İndir,1,Windows 8 İndir,1,Windows İndir,1,windows iso indir,1,windows vista indir,1,windows xp indir,1,windows xp iso indir,1,windows xp performance,1,WordPress,2,WordPress Tema,1,wox panel indir,1,xp indir,2,Y,1,Yalakalara Kapak Sözler,1,Yazar,1,Yazarlar,1,yazı fontları indir,1,Yeni Anlamlı Sözler,1,Yeni Kapak Sözler,1,Yeni Yıl Mesajları,1,Yeni Yıl Sözleri,1,Youtube,1,Youtube Mp3,1,Yunus Emre Sözleri,1,Yurtiçi Kargo,1,Z,1,Zafer Bayramı Mesajları,1,zeka oyunları,1,
ltr
item
Blogarsi.Com | Sosyal İçerik Platformu: Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme Nasıl Olmalı ?
Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme Nasıl Olmalı ?
Central Hospital Yenidoğan Hemşiresi ve Emzirme Danışmanı Gülşah Umar "Prematüre Bebeklerde Emzirme ve Beslenme" konusu ile ilgili soruları
https://i.ytimg.com/vi/i2WDw5_PKbk/hqdefault.jpg
https://i.ytimg.com/vi/i2WDw5_PKbk/default.jpg
Blogarsi.Com | Sosyal İçerik Platformu
https://www.blogarsi.com/2018/11/premature-bebeklerde-emzirme-ve-beslenme.html
https://www.blogarsi.com/
https://www.blogarsi.com/
https://www.blogarsi.com/2018/11/premature-bebeklerde-emzirme-ve-beslenme.html
true
5656206187913127597
UTF-8
Tüm gönderiler yüklendi. NHerhangi bir gönderi bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Yanıtla Yanıtı İptal Et Sil By Home Sayfa İçerik Hepsini Göster SİZLER İÇİN ÖNERİLEN BENZER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARA TÜM İÇERİKLER Aramanız ile alakalı herhangi bir paylaşım bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content